الگوی اقتصاد مقاومتی

ستون فقرات اقتصاد مقاومتی تولید داخلی است.[۱]
اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخل دارد. [۲]
پایه اقتصادمقاومتى عبارت است از تقویت تولید داخلى و کاهش وارداتى که یا غیرضرورى است یا مشابه داخلى دارد. [۳]
حضرت آقا در بیانات مختلف بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و بارها و بارها بر علاج مشکلات اقتصادی با اجرای آن سیاستها متذکر شدند.
اقتصاد مقاومتی چیست و چه تفاوتی باسایر نسخه های اقتصادی رایج در دنیا دارد؟
چرا از روشها و سیاستهای کشورهای توسعه یافته برای رونق و پیشرفت کشورمان استفاده نمی کنیم؟
شاید اینها سئوالاتی باشد که ما از خودمان می پرسیم و علت اینکه باید یک نسخه بومی برای پیشرفت را داشته باشیم مبهم می باشد.با خواندن این مطلب به پاسخ این سئوالات خواهید رسید.
همه کشورها و دولتها بدنبال رونق اقتصادی و توسعه می باشند.همه خواهان بهره وری و رشد در همه زمینه ها می باشند.حتی می توان ادعا نمود که همانند ما دوستار عدالت اجتماعی می باشند.ولی راه و روش رسیدن به این اهداف مختلف است در اقتصاد لیبرالیسم هرکس که قدرت بالاتری داشته باشد می تواند پیشرفت کند.حتی پیامدهای این مکتب تحمیل جنگ به به دیگران مجاز است و اصالت انسان در آن حکمفرما است.و یا نئوکلاسیک ها اقتصاددانی هستند که قیمت ها، تولید کالاها و توزیع درآمدها را ذیل جریان عرضه و تقاضا در بازار تعریف می کنند و برای عقل حسابگر انسان غربی در زمینه سود و جذب فایده بیشترین نقش را قائل هستند.
” ماهم این راه را برویم تا موفق بشیم”.”اگر روشها و نسخه ها را بطور کامل اجرا می کردیم ،حتما” توسعه یافته می شدیم”.اینها نمونه ای از گزاره هایی است برخی که خیلی اعتقادی به نسخه های بومی و درونی نیستند بکار می برند.
این مساله را باید به یاد داشته باشیم که روشهای کشورهای توسعه یافته مبتنی بر فرهنگ،عقاید و آداب و رسوم آنها است .نمی توان سیاستهای اقتصادی را از فرهنگ و اعتقادات جدا دانست.بلکه هریک برروی دیگری اثر می گذارد.
در کشور ما نیز از دوران سازندگی بعد از جنگ تاکنون از نسخه های غربی برای توسعه و پیشرفت استفاده شده است.ولی علیرغم پیشرفتهای خوبی که شده است ولی فاصله تا وضعیت مطلوب زیاد است.
فرهنگ،اعتقادات و سیاستهای ما بگونه ای است که در بسیاری از موارد با فرهنگ اقتصادی غرب متناقض است.و لازم است که یک الگو و نسخه بومی برای خودمان داشته باشیم تا به بتوانیم به رونق اقتصادی نائل شویم.
تفاوت اصلی اقتصاد مقاومتی با سایر مکاتب در راه و روش رسیدن به رونق اقتصادی است.و یکی از مهم ترین وجه تمایز آن با دیگر روشها ،رویکرد جهادی است. مفهوم مدیریت و رویکرد جهادی از مفاهیمی نو و بدیع است که توسط مقام معظم رهبری در چند سال اخیر ارائه و تبیین شده است. در شرایط و وضعیتی که کشور دارد و مورد هجمه ها و جنگ اقتصادی است نمی توان با حرکت عادی و احیانا خواب آلوده و بی حساسیت کارهای بزرگ انجام داد.یک همت جهادی، تحرک جهادی و مدیریت جهادی برای این کارها لازم است. حرکتی که در عین علمی بودن باید مجاهدانه باشد.کشور در مقاطع مختلف توانسته است با همت و مدیریت جهادی کارهای بزرگ انجام دهد . به عنوان نمونه شهید طهرانی مقدم در عرصه ساخت موشک، در شرایط تحریم کامل ایران توانست در کنار همرزمان خود به دانش فنی و تولید موشک دور برد دست یابد.نمونه دیگر شهید سعید کاظمی درعرصه تولید سلول های بنیادی است که نحوه فعالیت و پیگیری او ظهور کامل مدیریت جهادی است.
البته وجوه تمایز و برجستگی های دیگری نیز وجود دارد .برای درک بهتر از سیاستهای اقتصادی مقاومتی الگوی مدیریتی از اسناد بالادستی اقتصادی کشور و بیانات حضرت آقا به روش تحلیل محتوایی استخراج شده است که در ادامه می توانید فایل pdf آنرا دانلود کنید.
منابع:
[۱]-بیانات حضرت آقا در بازدید از گروه صنعتی مپنا۱۳۹۳/۱۰/۰۲
[۲]-بیانات حضرت آقا در دیدار مسئولان نظام۱۳۹۳/۰۴/۱۶
[۳]- بیانات حضرت آقا در دیدار اعضاى مجمع عالى بسیج مستضعفین ۱۳۹۳/۰۹/۰۶

مشاهده فایل pdf الگوی اقتصاد مقاومتی